Můj příběh

Miluji pohyb a věnuji se mu už od mala. Bohužel ve své práci trávím většinu času v kanceláři. Proto se ve volném čase věnuji různým pohybovým aktivitám. Pohyb mě baví natolik, že jsem si dodělala kurz Fitness trenér. A dále se se vzdělávala na kurzech jako Cvičení pro těhotné a ženy po porodu. 

Jako maminka dvou dětí, vím jak je důležité najít si čas sama pro sebe a věnovat se svému tělu, které po tak velké záteži jako je těhotenství a porod, potřebuje nadstandartní péči.

Hlavní důvod proč jsem založila tuto stránku je, že jsem se sama po porodu potýkala s diastázou a překvapilo mě, že mě nikdo na tuto problematiku neupozornil ani v porodnici ani na kontrole po šestinedělí. Kdybych neprošla několika kurzy a sama se v této problematice cvičení po porodu dále nevzdělávala, pravděpodobně bych ani netušila, že něco takového jako diastáza existuje. Nevhodným cvičením, bych si pak mohla přivodit další problémy. Informovanost o diastáze je opravdu velmi malá. Pokud ani netušíte, že nějakou diastázu máte, těžko s ní dál budete pracovat. Mým cílem je informovat širokou veřejnost, nejen ženy po porodu, že na diastázu je třeba velký pozor. U někoho se může vyskytovat už od narození a je velmi důležité s ní správně pracovat a nezatěžovat tělo nevhodnými cviky. Nejlépe tak, abychom se jí co nejdříve zbavili. Pozor diastáza se netýká pouze žen, ale může se vyskytovat i u mužů. Ale velké procento žen se potýká s diastázou právě po porodu.

Co je diastáza?

 

Jedná se o rozestup břišních svalů v oblasti okolo vazivové střední čáry břicha. (tzv. Linea alba). Linea alba není sval, jedná se spíš o jakousi síť, tvořenou z kolagenových vláken. 

K rozestupu  dochází nejčastěji v těhotenství, protože právě v těhotenství se musí břišní svaly rozestoupit, linea alba se roztahuje a ztenčuje (lze si představit jako potravinovou folii, kterou natahujeme), bříško se díky tomuto procesu může zvětšovat tak, aby se miminko do dutiny  břišní vešlo. 

Po porodu, respektive po šestinedělí, se linea alba začne stahovat a břišní svaly se vracejí zpátky do původní polohy. Ne vždy se ale stáhnou úplně. Potom vzniká rozestup břišních svalů, tzv.diastáza. Žena potom i po porodu,  po šestinedělí (a ještě dlouho po něm), pořád vypadá jako „těhotná“. Bříško se nestáhne do původní velikosti.  V oblasti bříška, kde je diastáza, můžeme pozorovat (při zapojení přímého břišního svalu a neschopnosti tuto oblast udržet) vypouklinu (někdy nazývanou jako “stříška”).   

Jak se linea alba roztahuje a stahuje, je dáno především geneticky. To ale neznamená, že bychom na této oblasti neměli pracovat, ba naopak.  To jak se vám rozestoupené svaly po porodu budou stahovat, záleží také na tom v jakém

stavu je vaše tělo ještě před otěhotněním. Ale pozor! I ti, co mají tzv. Six pack (vyrýsované břišní svaly) mohou trpět diastázou. Nejde jenom o vzhled břišních svalů, ale hlavně o funkčnost celého našeho těla. 

Diastázu vám nejlépe diagnostikuje lékař nebo fyzioterapeut.

 

Základem FUNKČNÍHO TĚLA je SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA.

To je v dnešní moderní době velmi podceňováno.

Moje proměna

Po porodu mi zůstalo bříško a rozestoupené břišní svaly…

Po šestinedělí…

Po pár měsících pravidelného cvičení… na fotce je znát špatné držení těla a poporodní bříško



 Vlevo na fotce: Po 9 měsících pravidelného cvičení…

Moje proměna

Zpátky do formy jsem se po prvním porodu dostala až téměř po roce pravidelného cvičení. 

Funkčnost je u mě na prvním místě

Formou nemyslím jenom vizuální vzhled a kila dole, ale především funkční břísní svaly a panévní dno.

Těhotenství trvá 9 měsíců

Nečekej, že se do formy dostaneš za týden nebo za měsíc po porodu...
Raději pomalu, ale zdravě a funkčně...:-)

Důležitá je pravidelnost

Ano, trápil mě rozestup břišních svalů a poporodní ikontinence. Hodně mě to omezovalo v aktivním způsobu života. Abych dosáhla své formy před porodem, musela jsem se obrnit trpělivostí a cvičit velmi pravidelně. To platí dvojnásob pro cviky na pánevní dno. Jakmile jsem polevila jen na pár dní, hned jsem pociťovala zhoršení. Ale pozor, u pánevního dna hrozí zároveň přetrénování, které může také zapříčinit nefunkčnost. Proto vždy doporučuji začít cvičit s odborníkem.

A co ty, chceš aby tvoje tělo fungovalo správně?

Potřebuješ se dostat do formy?

Pak si se mnou zkus zacvičit.

"
Chceš stavět vysoké věže? Pak napřed vybuduj pevný základ.
"
Pomáhám ženám naučit se vnímat vlastní tělo a cvičit funkčně a zdravotně nezávadně. Specializuji se na různé věkové skupiny a také ženy v těhotenství a po porodu.